Aloe Vera (Aloe Barbadensis) – Léčivé Vlastnosti
Rostlinu Aloe Vera určitě znáte. Mnozí z nás ji máme doma ve svých květináčích. Tak teď trochu botaniky, něco z biochemie a také ajurvédského pohledu.
Opis Aloe Vera
Aloe barbadensis. Patří do čeledi liliovitých (Liliaceae). Je trvalou, xerofytickou rostlinou hráškově zelené barvy se zavalitým a hrubým stonkem. Dorůstá výšky 80 až 100 centimetrů. Má vláknitý typ kořenového systému a hrubé, kopinaté, dužnaté listy s ostrými konci. Ty mohou dorůst až do délky 46 centimetrů a do šířky 5 centimetrů. Jsou zelené až šedozelené barvy, rovnoměrně dlouhé a trojúhelníkového tvaru. Sestávají ze tří vrstev, přičemž vnitřní obsahuje 99% vody a 1% patří biochemikáliím. Střední vrstva je formována latexem, který je tvořen žlutou mízou. Poslední vrstvou je vnější, hustá vrstva utvořená z 15 až 20 druhů buněk, která chrání celou rostlinu. Listy Ghritkumari mají ostnaté okraje a jsou bohaté na vodu, takže rostlina dokáže bez vody přežít celé roky. Květy jsou válcovité, povislá a husté třásně žluté barvy dorůstající délky 2 až 3 centimetrů. Kořeny rostliny jsou hrubé a vláknité. Plody rostliny jsou trojúhelníkového tvaru a obsahují množství semínek.
Obecný popis Aloe Vera
Aloe barbadensis je známa pod názvem aloe vera. Název „aloe” je odvozen z arabského slova alloeh, které značí „hmotu zářivé, hořké povahy”. Latinské slovo „věra” znamená pravdivý, opravdový.
Existují důkazy o tom, že Aloe Vera byla velmi rozšířena již od starověku. Alexander a Kryštof Kolumbus používali aloe vera k léčení poranění svých vojáků. Aloe se zmiňuje ve starověkých textech, jako jsou Védy (600 let př. Kr.), Samhitas (1500 až 600 let př. Kr.), Nighantus a další.
Rostlina Aloe Vera sestává z různých aktivních fytochemikálií, které představují velký význam při přinášení úlevy od nemocí.
Různé aktivní fytochemikálie Aloe Vera:
- Antrachinony
Existuje kolem 12 antrachinonů, k nimž patří aloin a emodin. Tyto složky mají antibakteriální, antiviriální a analgetické vlastnosti.
- Aminokyseliny
Aloe Vera obsahuje 20 aminokyselin, z toho 7 až 8 esenciálních, které lidské tělo vyžaduje. Tyto jsou známé svými antibakterálními a protizánětlivými účinky.
- Karbohydráty
Aloe Vera sestává z monosacharidů a polysacharidů.
- Hormony
Hormony aloe vera hrají podstatnou roli při léčbě rozličných onemocnění. Jedny z nich jsou hormony giberelin a auxin, které nesou léčivé a protizánětlivé vlastnosti.
- Vitamíny
Aloe Vera obsahuje vitamíny jako A, C a E, kyselinu listovou, cholin a vitamín B12, které vyživují krev, tělesné buňky a neutralizují volné radikály.
- Mastné kyseliny
Aloe Vera poskytuje 4 druhy steroidů, mezi které patří kampesterol, lupeol, cholesterol a beta-sisosterol. Ty se vyznačují analgetickými, protizánětlivými a antiseptickými účinky.
- Anorganické složky
K nim patří rozličné minerály jako měď, selen, hořčík, sodík a různé jiné , které jsou podstatné u různých enzymových systémů. Tyto systémy slouží při rozmanitých metabolických funkcích a některé z nich pracují jako antioxidanty.
- Enzymy
V aloe vera je obsaženo několik enzymů jako kataláza, alkalická fosfatáza, amyláza, bradykináza , cyklooxidáza, lipáza, oxidáza, karboxypeptidáza, karboxyláza a superoxid dizmutáza, které jsou nutné při katabolismu tuků a karbohydrátů. Jeden z enzymů - bradykináza pomáhá redukovat zánět při aplikaci na pokožku.
Klasifikace Aloe Vera
- Říše: Rostliny (Plantae)
- Podříší: Cévnaté rostliny (Tracheobionta)
- Nadoddělení: Semenné rostliny (Spermatophyta)
- Oddělení: Magnóliorůsty (Magnoliophyta)
- Třída: Jednoděložné (Liliopsida)
- Podtřída: Liové (Liliidae)
- Řada: Liliotvaré (Liliales)
- Čeleď: Liliovité (Liliace)
- Rod: Aloa (Aloe)
- Druh: Pravá (Barbadensis)
Místo výskytu Aloe Vera
Aloe Vera pochází původně ze středomořského regionu severní Afriky, Kanárských ostrovů a jižní Evropy. Kultivuje se v USA, Mexiku, Asii, jižní Evropě, Arubě, na ostrově Bonaire, Bermudách, Karibiku (oblast West Indies), Bahamách, Střední a Jižní Americe. Nadivoko se šíří na pobřežích a pobřežních regionech jižní Indie. Také roste v částech těchto indických států: Maharáštra, Madhjapradéš, Čatísgarh a Gudžarát.
Různé názvy pro Aloe Vera
- Název v sanskritu - Ghritkumari, Kumari, Gruha Kanya, Vipulasrava
- Anglický název – Indian Aloe, Aloe Vera
- Hindský název - Guarpatha, Ghikanvar, Rambans
- Název v malajámštině - Kumara, Kattar Vazha
- Název v marátštině - Korphad, Kunvarpata
- Bengálský název – Ghritkumari
- Tamilský název – Chirukuttali
- Název v gudžarátštině - Kunwar Path
- Název v telugštině - Chinna Kalabanda
- Název v urijštině - Kumara
- Název v kannadštině - Lolisara
Nepřehlédněte:
Aloe Barbandesis a ajurvéda (jak používá Aloe Veru ájurvéda)
Aloe Vitals (100% přírodní extrakt z Aloe Vera v kapslích)