Inkontinence

Inkontinence a příčiny inkontinence

Inkontinenci způsobuje z hlediska ájurvédy nerovnováha dóše VATA. Je způsobena oslabením svalů močového měchýře, především svěrače močového měchýře. Pokud se svěrač močového měchýře z nějakého důvodu oslabí nebo se stane nekontrolovatelným, člověk ztrácí částečně schopnost ovládat močení.

Jednou z příčin inkontinence je i stres. Tato příčina se častěji vyskytuje u žen.

Další příčinou inkontinence může být zvyk chodit příliš často močit</strong >. Pokud příliš často chodíte na záchod z obavy, že později tuto možnost nebudete mít, a to bez ohledu na to, zda je návštěva toalety nutná nebo ještě ne, tímto chováním můžete oslabit schopnost močového měchýře udržet moč. Svaly močového měchýře se příliš častým močením oslabují a ztrácejí schopnost zadržet větší množství moči.

Oslabení močového měchýře může způsobit i poškození nervů, které kontrolují funkci močového měchýře, například při cukrovce, roztroušené skleróze nebo při zranění.

Celkově se inkontinence častěji vyskytuje u žen než u mužů, protože močová trubice žen je výrazně kratší. U žen dochází k úniku moči při kašlání, kýchání, skákání ale i smíchu.

Tomuto zdravotnímu problému lze pomoci užíváním vhodných bylin a cvičeními.

 

Cvičení na inkontinenci:

  • Posilování pánevního dna patří mezi nejúčinnější cvičení proti inkontinenci. Stahujte svaly v okolí močového měchýře (jako když se snažíte zadržet močení) kdykoli během dne. Toto cvičení je třeba provádět pravidelně delší dobu (několik týdnů).
  • Během močení zadržujte močení – snažte se vymočit úplně, ale na 2-3 etapy.

 

Hlavní ájurvédské byliny pro inkontinenci

Ashwagandha – Posiluje všechny svaly v těle, včetně svalů močového měchýře. Také zlepšuje přenosy nervových vzruchů. Výrazně snižuje Vata dóši.

Shilajit – Je bohatým zdrojem důležitých minerálů. Himálajský Shilajit se v ajurvédě používá především při onemocnění močového systému. U mužů je velmi užitečný při problémech se zvětšenou prostatou, která bývá příčinou inkontinence u mužů.

 

Doplňkové ájurvédské byliny pro inkontinenci

Varuna a Neem – V případě, že je inkontinence zapříčiněna akutním nebo chronickým zánětem močového měchýře, nenahraditelnou se stává právě kombinace Varuny a Neemu. Tyto byliny jsou velmi nápomocné při zánětech močového měchýře, a močové trubice.

Brahmi – Je-li příčinou inkontinence stres / tréma, doporučujeme k Ashwagandhe přidat Brahmi. Brahmi je základní bylina ajurvédské medicíny pro uklidnění psychiky při stresu.

 

 
Doporučení ohledně stravy při inkontinenci

  • Jelikož se jedná o onemocnění typu Vata, platí všechny doporučení pro zvýšenou Vata dóši.
  • Zejména omezte pití alkoholu a kávy. Kofein je diuretikum a zvyšuje potřebu močení. Inkontinence je častá právě u kávičkářů a lidí, kteří pijí kofeinové nápoje (čaj, cola). Alkohol také přispívá k inkontinenci.
  • Sezamová semínka mají velmi dobrý vliv na posílení močového měchýře. Doporučujeme sníst za hrst sezamových semínek denně.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz