Kašel

Kašel je reflex, kterým reaguje organismus na jakoukoli cizí částici, která by se mohla dostat do dýchacích cest a podráždit je. Tato cizí částice může být cokoli, od prachu a kouře až po částečku jídla.

Běžné příčiny kašle

  • Infekce horních cest dýchacích, jako je chřipka, nachlazení, černý kašel a podobně.
  • Infekce dolních cest dýchacích, jako je bronchitida či zápal plic.
  • Alergické problémy, jako je alergická rýma, senná rýma a podobně.
  • Chronická onemocnění dýchacího systému, jako je chronická obstrukční plicní nemoc, astma a bronchitida.
  • Chronický kašel může být někdy symptomem závažných onemocnění jako je rakovina, problémy se srdcem, tuberkulóza nebo plicní embolie.< /li>

Kašel u dětí

U dětí se nachlazení doprovázené kašlem vyskytuje velmi často. Jejich imunitní systém není ještě dostatečně silný, neustále se vyvíjí, proto jsou náchylnější k opakujícím se respiračním problémům. U dětí je navíc přirozeně zvýšená dóše KAPHA, častý je tedy kašel doprovázen zahliněním.

Pro děti jsou stejně jako u dospělých užitečné zejména lékořice, skořice, giloy , tulsi, zázvor. Tyto byliny navíc nejsou návykové a dětský imunitní systém se vedle nich může efektivně dále vyvíjet. Ájurvédské byliny jako Kurkumin, Amalaki nebo Giloy navíc můžete používat i preventivně.

 

Suchý versus produktivní kašel

Suchý kašel je charakterizován prudkým kašláním, při kterém se tvoří jen malé množství hlenu. Pacient kašle dlouhou dobu, po kterém může vyjít z hrdla velmi malé množství hlenu a následně se kašlajícímu uleví.

Produktivní kašel je charakterizován vypuzováním velkého množství hlenů. Může se jednat o sterilní hleny nebo infikované hleny v závislosti na infekci, která kašel způsobuje. Barva hlenů při kašli se může lišit, od bílé, přes žlutou až po zelenou. Podle ní lze určit stupeň infekce přítomné v plicích a celém dýchacím traktu.

 

AJURVÉDSKÁ LÉČBA KAŠLE

Suchý kašel

Suchý kašel je dnes běžným zdravotním problémem a to hlavně v městech. Alergeny a různé částice znečištění neustále atakují hrtan a průdušky, přičemž drážděním spouštějí ukašlujícího přirozený reflex – kašel. Neustálé pokašlávání zase způsobuje postupný zánět dýchacích cest a hrdla. Následně kvůli probíhajícímu zánětu hrdlo není dostatečně chráněno a přichází o přirozenou ochrannou vrstvu, což má opět za následek kašlání. Takto může kašel přetrvávat velmi dlouho, až se stane chronickým.

Nejčastějším důvodem tedy bývají dráždící látky a alergeny a nedostatečná ochranná vrstva (výstelka) hrdla. Mezi nejúčinnější prostředky pro léčbu suchého kašle patří:

Dostatečná hydratace organismu (Pijte teplou vodu, minimálně pokojové teploty.Nepijte studenou vodu.)

YOGI KANTHIKA – při suchém kašli máme z  našich produktů nejlepší zkušenosti s těmito čistě přírodními kuličkami na cucání, které obsahují především lékořici a zázvor plus další byliny. Cucajte během dne, úleva od suchého kašle se dostaví ihned.

KURKUMIN - (vysypte 2 kapsle do 1 dcl teplého mléka a přidejte med, pijte tento nápoj 2x denně).

ALLERG CARE – může se jednat o&dráždění alergeny. V takovém případě užívejte 2x2 denně tyto kapsle.

Pijte denně zázvorový čaj s medem.

 

Vlhký kašel

Vlhký (tzv. produktivní) kašel je typ kašle, při kterém dochází k  vykašlání hlenů. Nazývá se také produktivní, protože při něm můžete cítit pohyb hlenů směrem vzhůru a ven z plic. Stálý vlhký kašel s téměř 100% jistotou znamená virovou nebo bakteriální infekci, typickou hlavně pro děti. U infekcí dýchacích cest, jako je chřipka, produkujeme mnohem více hlenů, než je běžné. Když se hromadí hleny v hrudníku, dýchání se ztíží. Intenzita kašle se zvýší v noci, když se hleny nahromadí na zadní straně hrdla. Přestože je vlhký kašel nepříjemný, obvykle po určité době odezní, tak jak si imunitní systém postupně poradí s viry či bakteriemi. V ájurvédě máme několik ověřených bylin, které mají protizánětlivý účinek, usnadňují vykašlávání hlenů a zkracují léčbu a zejména Tulsi a Vasaku.

TULSI – kyselina ursulová obsažená v&lbsp;Tulsi má antialergický účinek. Tulsi má na tělo ohřívající účinek, usnadňuje vykašlávání, má protizánětlivý, antibakteriální a protivirový účinek.

VASAKA – je velmi užitečná při všech problémech s&nbsp ;dýchacími cestami. Usnadňuje vykašlávání, má protizánětlivý účinek, působí proti mnoha nežádoucím mikroorganismům. Jelikož je přírodním zdrojem účinné látky bromhexin, je účinným expektorantem – pomáhá tělu zbavit se nahromaděných hlenů. Je účinná při běžném kašli i astmatu i při časných stádiích tuberkulózy. Má také protiparazitální účinek.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz