Chronická obstrukční plicní nemoc

Ajurvédská léčba a chronická obstrukční plicní nemoc; (CHOPN)

O chronické obstrukční plicní nemoci

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je typ plicního onemocnění, které můžeme charakterizovat dlouhodobým slabým proudem vzduchu do dýchacích cest vlivem vzniku patologických změn na plicích. Chronická obstrukční plicní nemoc neustále v průběhu času postupuje a čím dál se zhoršuje. Poškození plic je permanentní a nelze se zvrátit. Můžeme jen učinit určitá opatření a předcházet jejich dalšímu poškození.

Chronická obstrukční plicní nemoc je kombinací dvou onemocnění :

  1. Chronická bronchitida: Při chronické bronchitidě se dýchací cesty zapálí nebo otečou a začnou vytvářet hodně hlenu, který způsobuje kašel. Poškozuje tkáně dýchacích cest plic, kvůli čemuž se stává přechod pro vzduch úzký, nebo se zablokuje a nastávají potíže s dýcháním.

  2. Emfyzém: Naše plicní sklípky (alveoly) jsou velmi tenké a připomínají balóny. Jak vdechujeme a vydechujeme vzduch, alveoly se nafukují a stahují přesně jako balóny. V případě emfyzému se tyto balónky poškodí, čímž se zmenší množství přijatého a vydechnutého vzduchu, což vede k dušnosti.

 

Symptomy chronické obstrukční plicní nemoci

Hlavními symptomy jsou:

  • Dlouhotrvající konstantní kašel.
  • Přítomnost hlenu při kašli.
  • Dušnost během cvičení nebo při libovolné fyzické zátěži.
  • Pocit tlaku na hrudi. Není to však častý příznak, může se objevit při jiném typu problému.
  • Pokročilý stav chronické obstrukční plicní nemoci může vést k zvýšenému tlaku v arteriích, které jsou přítomny v plicích, což může poškodit. pravou srdeční komoru. Tento stav nazýváme také „plicní srdce“ (cor pulmonale, zvětšení srdce) a vede k otokům nohou a vyduvání krčních žil.
  • Někdy se mohou symptomy neočekávaně zhoršit, což nazýváme exacerbací chronické obstrukční plicní nemoci. Vede k dušnosti, zvýšenému kašli a tvorbě hlenu nebo změně jeho barvy (stává se žlutým nebo zeleným). Exacerbace může pacienta ohrozit na životě.

 

Příčiny vzniku chronické obstrukční plicní nemoci

Kouření: Hlavním důvodem vzniku chronické obstrukční plicní nemoci je kouření. Dlouhodobě kouřící lidé mají vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine chronická obstrukční plicní nemoc. Avšak ne u všech kuřáků se chronická obstrukční plicní nemoc i rozvine.

Znečištění vzduchu : Znečištění vzduchu je také jedním z důvodů vzniku chronické obstrukční plicní nemoci. Špatně větrané místnosti, kde se vaří na uhlí nebo za použití biomasy, vedou ke znečištění vzduchu a následně k možnému onemocnění plic. Lidé žijící v městech mají vyšší pravděpodobnost rozvinutí CHOPN než lidé žijící v menších městech vzhledem ke znečištění průmyslem a dopravou.

Zaměstnání: Dlouhotrvající vystavení chemikáliím, prachu na pracovišti může vést k vzniku CHOPN u kuřáků jako i nekuřáků.

Genetika: Určité geny mohou být také spoluodpovědné za vývoj CHOPN. Zděděným rizikovým faktorem je deficit alfa-1-antitrypsinu (AATD). Toto riziko se zvyšuje, pokud je nositel tohoto genu zároveň i kuřákem.

Předčasné narození může také vést k poškození plic (Chronické plicní nemoci časného dětského věku).      

 

Diagnostikování chronické obstrukční plicní nemoci

Uváděním správných a přesných informací lékaři může napomoci při diagnostikování problému. Níže se nacházejí typy testů, které může lékař navrhnout na základě daných informací:

  • Funkční vyšetření plic: Pomocí testu (spirometrický test) lze detekovat problém dokonce i dříve, než se objeví symptomy.
  • RTG hrudníku: Může se navrhnout RTG hrudníku, aby se posoudilo poškození plic a vyloučily se jiné problémy.
  • Pulzní oximetrie: Při této metodě je měřené množství kyslíku v krvi za pomoci malého přístroje připevněného k&nbsp ;špičce prstu.
  • Vyšetření hlenu: Odebírá se vzorek hlenu k vyšetření nemoci. Pokud se v hlenu najde bakterie, potvrdí se chronická obstrukční plicní nemoc. Pokud je v hleně přítomna krev, znamená to, že již došlo k poškození plic.
  • Krevní testy: Za pomoci arteriálních krevních plynů se zjišťuje, jak efektivně dokáží plíce přemísťovat kyslík do krevního řečiště a jak dobře umí z krve odstranit oxid uhličitý. Také se u jedince kontroluje přítomnost genu alfa-1-antitrypsin (AAT).
  • Počítačová tomografie (CT): Může být navržen sken za pomoci CT.

 

Byliny pro chronickou obstrukční plicní nemoc

Podle ájurvédského pohledu je chronická obstrukční plicní nemoc výsledkem nerovnováhy tří energií (váta, pitta , kapha). Většinou je v tomto případě zapojena dóše KAPHA.

 

Popis ájurvédských byliných vhodných pro Chronickou obstrukční chorobu plic

Kurkumin

Kurkuma je v ájurvédě známou bylinou k léčení respiračních onemocnění. Kurkumin má antioxidační a imunitu podporující vlastnosti, které velmi dobře pracují na zmírňování symptomů jako kašel, dýchání, tlak na hrudi a pod. Čistící účinky této bylinky pomáhají při odstraňování toxinů z těla.

Tulsi

Bazalka posvátná (Tulsi) hraje v ájurvédě velmi důležitou roli při léčení respiračních onemocnění. Uklidňující, zjemňující účinek bylinky pomáhá uvolnit dýchací proces. S vysokým obsahem antioxidantů pomáhá zlepšit funkce plic.

Vasaka

Vasaka má expektorační (vykašlávací) a mukolytické (zkapalňující sekret) vlastnosti, které pomáhají pročistit dýchací cesty. Dále tato bylina pomáhá zvládat symptomy spojené s chronickou obstrukční plicní nemocí jako je tlak na hrudi, dušnost, kašel, rýma apod.      

 

   Dávkování

Kapsle Curcumin : 2 kapsle dvakrát denně s vodou po jídle.

Kapsle Tulsí : 1 kapsle dvakrát denně s vodou po jídle.

Kapsle Vasaka : 2 kapsle dvakrát denně s vodou po jídle

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz