Právenka latnatá - účinky a použití v ajurvédské medicíně
Andrographis paniculata (Indická echinacea) – právenka laťnatá, je také známá jako „Královna všech hořčin“. V Asii je široce rozšířena na léčbu různých druhů infekcí. Nachází se v indickém lékopisu a je součástí mnoha ayurvédských směsí. Jako ájurvédský doplněk je také známá pod názvem „Kalmegh“ nebo „Kalamegha“, což znamená „tmavý oblak“.
Vědecká klasifikace Právenky latnaté
-
Latinský název: Andrographis paniculata
-
Český název: Právenka latnatá, Indická echinacea
-
Název v sanskritu: Kariyat
-
Říše: Rostliny
-
Oddělení: Krytosemenné
-
Třída: Dvouklíčnolistové
-
Rad: Tubiflorae
-
Čeleď: Akantovité
-
Používané části rasltiny: Listy a stonky
Právenka latnatá - aktivní složky
Hlavní složkou u právenky latnaté je andrografolid, který patří do skupiny laktonů. Největší množství andrografolidů se nachází v listech, proto mají hořkou chuť. Listy obsahují ze skupiny diterpenů a laktonů také neoandrografolidy apod., a také flavonoidy, jako je oroxylin, wogonin atd.
Účinky právenky latnaté
Echinacea je bylinka s imunostimulačními, antiparazitickými, antibiotickými a antivirotickými účinky. Také se používá k léčbě hepatitidy B, HIV, nadýmání, trávicích a střevních problémů a běžné rýmy. Bylinu lze rovněž použít při léčbě cukrovky.
Lékařské využití právenky latnaté
Andrographis paniculata s jejími rozličnými složkami prokázala množství prospěšných účinků pro organismus. Stimuluje imunitní činnost, pozastavuje zánětlivé procesy, podporuje ochranu organismu proti nežádoucím mikrobům. Aktivní chemická látka – andrografolid, pomáhá zastavovat shlukování krevních destiček a předchází procesu srážení krve, vedoucímu& infarktu.
Složky rostliny Andrographis mají antivirotické vlastnosti, které ve viruse inhibují glykoproteiny, čímž brzdí schopnost viru pronikat do buněk a replikovat se. Andrografolidy mají antivirotické účinky na ptačí chřipku a virus HIV. Echinacea pomáhá aktivizovat všeobecnou obrannou funkci imunitního systému. Stimuluje produkci protilátek, čímž je účinná při léčbě rýmy, chřipky, sinusitidy a infekcí horních cest dýchacích.
Echinacea má protizánětlivé účinky, protože dehydroandrografolidy podněcují hypofýzu k&produkci hormonu ACTH a zvyšují uvolňování kortikosteroidů, které mají protizánětlivé účinky.
Andrographis paniculata účinkuje jako přirozený povzbuzovač imunity a také máprotinádorové účinky. Buňky nádoru se jeví, jako by nabývaly formu takových buněk, které nedozrávají. Terpeny z echinacey vedou k diferenciaci buněk leukémie, čímž je mění na zralé a méně agresivní. Extrakt této rostliny zapříčiňuje diferenciaci rakovinných buněk. Podle vedených studií blokuje rozvoj rakoviny prostaty, prsů a non-Hodgkinova lymfomu.
Echinacea působí jako silný antiretrovirální činitel. Žádný virus se nedokáže replikovat bez využití replikačního procesu buněk. Virus vchází do buňky a množí se za pomoci enzymu reverzní transkriptázy. Alkaloidy přítomné v rostlině zvyšují činnost inhibitorů tohoto enzymu. Také rostlina redukuje množení viru hepatitidy B, chřipky a herpesu.
Echinacea působí jako činitel proti srážení krve a jako kardioprotektivum. Byly zaznamenány účinky andrografolidů, které redukují prokoagulační vlastnosti krve. Rostlina pomáhá ve značné míře redukovat velikost myokardu (srdeční svaloviny). Aktivuje fibrinolýzu a redukuje shlukování krevních destiček. Také má spasmolytický účinek a účinek beta-blokády.
Vedlejší účinky právenky latnaté
Nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky, ačkoli při vysokých dávkách může způsobovat neplodnost, závratě a bušení srdce. Echinacea má abortivní účinky, proto by se jejímu užívání měly vyvarovat těhotné ženy.