Upozornění: Expedice až v novém roce od 2. 1. 2025. Děkujeme za pochopení a přejeme klidné a radostné svátky!

Multifokálna leukoencefalopatia

Popis multifokální leukoencefalopatie

Multifokální nebo progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML) je pomalá virová infekce centrálního nervového systému způsobená polyomavirem zvaným JC virus (John Cunningham). Tento virus způsobuje velmi vážné poškození a zánět šedé hmoty mozku. PML se objevuje u imunokompromitovaných pacientů (pacienti s poklesem specifických a nespecifických imunitních mechanismů), jak se objevuje i CMV – cytomegalovirus a toxoplazmová encefalitida, čímž se stává závažnou formou ence DS. JC virus je neobalovaný typ viru s dvojitou DNA spirálou, která byla poprvé izolována Johnem Cunninghamem (odtud název JC virus).

PML infikuje oligodendrocyty a způsobuje progresivní demyelinizaci multifokálních oblastí po celém centrálním nervovém systému. Poškození při této poruše sestávají z fokálních, nepravidelných rosolovitých oblastí nejmarkantnějších v místech styku šedé a bílé hmoty. Hlavními oblastmi, které onemocnění postihuje, jsou velký mozek, mozkový kmen, mozeček a někdy i mícha.

Pacienti podstupující chronickou léčbu kortikosteroidy, osoby s rakovinou různých druhů orgánů a ti , kteří podstupují imunosupresivní terapii kvůli transplantaci orgánu, jsou na onemocnění PML více náchylní. Několik dalších zdravotních problémů, jako jsou revmatoidní artritida a roztroušená skleróza, představuje pro pacienta také riziko rozvinutí PML. Toto vážné onemocnění může být fatální, pokud není včas léčeno. 

 

Hlavní znaky multifokální leukoencefalopatie sestávají z:

  • Ložiskových oblastí demyelinizace
  • Velkého množství makrofágů ve středu ložiska
  • Zvětšených oligodendrogliových jader obsahujících fialové virové inkluze na okrajích poškozené tkáně

 

Symptomy multifokální leukoencefalopatie

  • Těžkopádnost
  • Problémy s řečí
  • Částečná nebo úplná slepota
  • Duševní poruchy
  • Ochrnutí obličeje
  • Slabost
  • Problémy s koordinací
  • Ztráta smyslů
  • Záchvaty

 

Vhodné byliny pro multifokální leukoencefalopatii 

1.  ASHWAGANDHA

K přírodní léčbě multifokální leukoencefalopatie se v ayurédě používá standardizovaný extrakt ashwagandhy. Ashwagandha je velmi cenná bylina, která má na tělo i mysl silné pozitivní účinky. Tato blahodárná bylinka pomáhá uvolňovat stres, úzkost a také má dobré účinky při všech onemocněních nervového systému.

Ashwagandha je podle ayurvédy známá pro zlepšování paměti a koncentrace. Vysoké koncentrace withanolidů přítomných v listech a koření této rostliny pomáhají redukovat záněty a nechtěný růst buněk v nervovém systému. Má výborné uklidňující účinky a pomáhá redukovat nadměrnou úroveň úzkosti. Také se používá na podporu zdravého imunitního systému a pomáhá bojovat proti různým virům a bakteriálním infekcím. Kromě těchto funkcí je ashwagandha známá pro své další příznivé účinky, jako je redukce vysokého krevního cukru a úrovně cholesterolu.

Kortizol je významný hormon zodpovědný za nadměrný stres a úzkost. Bylinný doplněk s ashwagandhou pomáhá kontrolovat sekreci tohoto hormonu. Je dobrý jak pro mužský, tak pro ženský reprodukční systém. U mužů má na starosti hormon testosteron a podporuje plodnost. U nemocných na multifokální leukoencefalopatii pomáhá tento výživový doplněk zvýšit svalovou hmotu a posílit oslabené svaly.

 

2. BRAHMI

Brahy podporuje fyzické i duševní zdraví, přičemž nejúčinnější je vždy 100% čistý extrakt z byliny. Bakosidy jsou nejdůležitější chemické směsi přítomné v bylině, které mají na buňky mozku vynikající účinky. Bylina brahy také pomáhá regenerovat nové buňky mozku. Antioxidanty obsažené v bylině pozdvihují imunitní systém a pomáhají bojovat proti volným radikálům a toxinům.

Brahy chrání tělo a buňky mozku od zdraví škodlivých účinků různých typů infekcí. Používá se ke zlepšování paměti a pomáhá při obnově nových mozkových buněk. Tento bylinný přípravek nepracuje jen pro mozek, ale je blahodárný i pro ostatní životní funkce. Je prospěšný při podpoře zdraví jater, stimulující proces detoxikace.

Brahy pomáhá udržovat zdravý krevní tlak  a také je velmi efektivní při poruchách spojených s kůží. Bronchodilatační povaha bylinky pomáhá bojovat proti ucpání cév a podporuje uvolnění dýchacích cest u chronických astmatiků. Také je nápomocná pro dobré zdraví trávicího systému. Je vynikající při stresu a při léčbě mentálních poruch, jako je nespavost, záchvaty a Alzheimerova choroba.

 

3. SMĚS BYLIN PROTI STŘESU

Spojíme-li ashwagandhu, kozlíku a brahy, získáme směs obecně prospěšnou pro mozek a mysl. Tyto byliny pomáhají uklidňovat všechny tři dóše. Přípravek však působí blahodárně především na vata dóši, která je hlavní příčinou poruch spojených s nervovým systémem.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz