Ulcerózní kolitida
Ulcerózní kolitida je zánětlivé onemocnění tlustého střeva (v odborné terminologii zvané kolon). Výstelka tlustého střeva se zanítí a vzniknou malé vřídky. Ulcerózní kolitida postihuje pouze výstelku tlustého střeva, zatímco Crohnova choroba může zasáhnout kteroukoli část stěny gastrointestinálního traktu.
Podle ájurvédy je ulcerózní kolitida onemocněním dóše pitta s různým stupněm zapojení dóše. Nadměrný příjem stravy zvyšující dóši pitta a režim zvyšující duši pitta na začátku ovlivňuje tukové tkáně (v ayurvédě nazývané rakhta a mamsa dahtu). Dóše vata působí a zhoršuje v tlustém střevě samotnou pittu a dosá kapha zapříčiňuje zánět, akumulaci hlenu a edém (otok).
Jaké jsou různé typy ulcerózní kolitidy a jejich symptomy?
- Ulcerózní proktitida – Zánět střeva je limitován na oblast konečníku, zasahuje tedy malou oblast. Patří sem téměř 30 % všech případů. Je spojena s menšími problémy.
- Proktosigmoiditida – Postihuje esovitou kliku tlustého střeva (lat. colon sigmoideum), která sousedí s konečníkem. Symptomy zahrnují krvavé průjmy, křeče a naléhavé vyprazdňování stolice.
- Levostranná kolitida – Zahrnuje sestupnou část tlustého střeva, která prochází podél levé strany břišní dutiny. Symptomy zahrnují ztrátu chuti k jídlu, průjmu, pokles tělesné hmotnosti, prudkou bolest v levé části břicha a krvácení.
- Pankolitida – Postihuje celé tlusté střevo. Symptomy zahrnují průjmy, silnou bolest v břišní dutině a výraznou ztrátu na tělesné hmotnosti. Spojuje se s určitými vážnými komplikacemi.
Jaké jsou příčiny ulcerózní kolitidy?
Přesná příčina ulcerózní kolitidy není známa. Příčiny mohou zahrnovat:
- Selhání imunitního systému – Když se imunitní systém snaží čelit nějakému viru nebo mikroorganismu, jeho abnormální reakce zapříčiní útok i na samotný trávicí trakt.
- Dědičnost – Pro lidi, kteří mají toto onemocnění v rodině, existuje zvýšené riziko jeho vzniku.
- Stres a nevhodná strava – Tyto dva faktory onemocnění nezpůsobují, ale zhoršují jeho průběh.
Jaké jsou rizikové faktory ulcerózní kolitidy?
- Stáří - Může se vyskytovat v jakémkoli věku, obvykle se objevuje před 30. rokem života. Po 60. roce se už většinou neobjeví.
- Rasa – Vyšší riziko vzniku onemocnění je u bílé rasy. Proto se vyskytuje více USA, Velké Británii a severní Evropě a velmi vzácně v Asii a Jižní Americe.
Jaké jsou znaky a symptomy ulcerózní kolitidy ?
- Bolest břicha a křeče.
- Průjem s krvácením.
- Ztráta chuti k jídlu.
- Horečka.
- Ztráta tělesné hmotnosti.
- Výrazné zvuky v břišní dutině.
- Podvýživa.
- Hlen v stolici.
- Ostrá bolest v konečníku.
Jaké jsou možné komplikace při ulcerózní kolitidě?
- Rakovina tlustého střeva – Šance na vznik této komplikace se zvyšuje po 8 nebo 10 letech ulcerózní kolitidy.
- Záněty kloubů (artritida).
- Ankylózní spondylitida (napadá obratle).
- Anémie (kvůli ztrátám krve).
- Erythema nodosum (červené bolestivé kožní uzliny).
- Sklerotizující cholangitida (vzhledem k pravidelným zánětům a infekcím žlučovodu).
- Poruchy jater (cirhóza).
- Žloutenka (žluté zbarvení pokožky).
- Záněty očí (uveitida).
Jak diagnostikovat ulcerózní kolitidu?
- Kompletní krevní obraz (anémie, množství krevních destiček).
- Funkční testy ledvin (prerenální selhání).
- Funkční testy jater (primární sklerotizující cholangitida).
- Vyšetření elektrolytů (hypokalémie – nedostatek draslíku v krvi, hypomagnézie – nedostatek hořčíku v krvi).
- Měření C-reaktivního proteinu (CRP – při zvýšené hladině poukazuje na zánět).
- Sigmoidoskopie (Optické vyšetření esovité kliky tlustého střeva a konečníku pomocí pružné nebo pevné trubice).
Byliny pro ulcerózní kolitidu
Léčbu ulcerózní kolitidy lze podpořit i čistě přírodními bylinnými extrakty. Hlavní lékař Planet Ayurveda Dr. Vikram Chauhan MD vytvořil balíček silných extraktů na podporu léčby ulcerózní kolitidy – balíček Ulcerózní kolitida. Extrakty jsou připravovány z bylin nejvyšší kvality při striktním dodržování principů ayurvédy. Všechny produkty jsou 100% čisté, přírodní a vegetariánské. Jsou bez chemikálií, aditiv a konzervantů. Jsou bezpečné, protože nemají žádné vedlejší účinky.
Popis bylin na ulcerózní kolitidu
Arjuna
Arjuna se chová jako antioxidant, analgetikum a účinkuje protizánětlivě. Je bohatá na minerály jako vápník, měď, hořčík a zinek, čímž pomáhá při správném fungování srdce. Pomáhá při redukci cholesterolu, a tím udržuje vysoký krevní tlak v normě. Je výběrorným adstringensem (stahuje cévy) a expektoransom (na vykašlávání). Pravidelné užívání arjuny pomáhá udržovat zdravé srdce a vyrovnává tři energie v těle. Při ulcerózní kolitidě je prospěšná ke snížení dóše Pitta. Rovněž je nápomocná při regulaci krvácení a zacelování ran na sliznici střev.
Aegle Plus Bilwa
Ovoce Bilwa je účinné při nadýmání a křečích. Díky svému protizánětlivému účinku pomáhá při střevních zánětech a infekcích. Harmonizuje pohyby střev, působí proti průjmu i proti zácpě.
Antisaran Mukti
Unikátní kombinace bylinných extraktů, která při léčbě ulcerózní kolitidy hraje důležitou roli. Sestává z rostlin kutaj (lat. Holarrhena antidysenterica), bilwa (lat. Aegle marmelos), fenykl obyčejný (lat. Foeniculum vulgare), koriandr setý (lat. Coriandrum sativum), šachor blanitý (lat. Cyperus scariosus), granátovník punský (lat. Punica granatum) , kardamom (lat. Elettaria cardamomum) a muškátový ořech (lat. Myristica fragans).
Antisaran Mukti účinkuje p</em >zejména ve střevech. Kutaj – působí jako karminativum (proti nadýmání) a tonikum. Používá se při zmírňování dysenterie. Bilwa se používá při léčení systémových onemocnění trávicího systému a příznakech poruch dóše Vata. Fenikl sátý obsahuje fytoestrogeny, které pomáhají při trávení. Kardamom: také výborný k trávení, používaný také k osvěžení dechu a při respiračních poruchách. Muškátový ořech: chová se jako stimulancium, analgetikum a kromě toho patří mezi nejlepší ajurvédské byliny na trávicí systém.
Halorhena +
100% čistý extrakt rostliny kutaj (lat. Holarrhena antidysenterica), která je vysloveně vhodná k léčení dyzenterie a průjmu, prospěšná pro správnou funkci střeva.
Vasaka
Kromě toho, že se Vasaka používá především při kašli a nachlazeních, je vysoce cenněná i pro svou stahující schopnost a účinnost při zastavování krvácení.
Dávkování bylin na ulcerózní kolitidu
- Arjuna – 2 kapsle dvakrát denně s čistou vodou po jídle.
- Aegle Plus - 2 kapsle dvakrát denně s čistou vodou po jídle.
- Vasaka - 2 kapsle dvakrát denně s čistou vodou po jídle.
- Antisaran Mukti – 2 kapsle dvakrát denně s čistou vodou po jídle.
- Halorhena (Kutaj) – 2 kapsle dvakrát denně s čistou vodou po jídle.
Strava a životní styl při ulcerózní kolitidě
Doporučené potraviny při ulcerózní kolitidě:
- Pijte pravidelně zeleninovou šťávu – šťáva z mrkve, cukety, dýně, okurky, syrového zelí je velmi prospěšná. Napomáhá udržovat správnou střevní mikroflóru a snižuje dóši Pitta.
- Z ovoce jsou velmi vhodné banány a šťáva z granátového jablka.
- Kokosová voda – Zklidňuje jemný hlen tlustého střeva.
- Pobřež – Pijte denně podmáslí smíchanou s vodou.
- Dostatečně odpočívejte a nestresujte se.
- Pijte dostatek vody a tekutin, abyste si udrželi čistá střeva.
Škodlivé potraviny při ulcerózní kolitidě
- Vyvarujte se ořechů – obsah tuků může zhoršit symptomy ulcerózní kolitidy.
- Vyvarujte se bílého cukru, bílé mouky a&produktů vyrobených z&bílé mouky.
- Vyvarujte se čaje, kávy, solených a štiplavých jídel.
- Vyhýbejte se alkoholu a kofeinu.
- Výrazně omezte mléko a mléčné výrobky.
- Omezte červené maso.
- Omezte vše kyselé, včetně octa a citrusů.