Nechutenství u Seniorů

Nechutenství

Spousta lidí si myslí, že pokud mají příliš nízkou hmotnost, je to plus a jsou vlastně v dobré kondici, ale není to úplně tak. Mohou mít spoustu skrytých problémů, které vedou k nemocem. Nepřibírání na váze je také zdravotní problém, stejně jako nadváha. U člověka definujeme podváhu, pokud její BMI index padá pod hodnotu normální váhy. Lidé s nízkou váhou riskují problémy s podvýživou.

Podvýživa ovlivňuje růst a rozvoj, jakož i sílu svalů a celkovou výdrž. Někteří lidé mají přirozeně velmi nízkou váhu, ale u mnoha je problém v trávení nebo podváhu zapříčiňuje jiná choroba.

Podle ájurvédy dochází k nadváze i podváze kvůli nerovnováze v dóších. Ajurvédská medicína klade důraz na správnou váhu, protože na ní závisí celková kondice a v konečném důsledku i imunita. Podle ájurvédských principů jsou hubení lidé typu Vata. Tito lidé jsou spíše neklidní (neposední), velmi energičtí a mají velmi rychlý metabolismus. I proto jsou obvykle hubení a mají méně svalstva (pokud aktivně nesportují). Ajurvéda tedy k přibírání doporučuje byliny na podporu trávení a byliny na snížení dóše Vata a zároveň zvýšení dóše Kapha (mající katabolický účinek).

 

Nechutenství u seniorů

Tak jak stárneme, postupně během našeho života převládají jednotlivé dóše. Zatímco v dětství je to dóše Kapha (děti mají často typické Kapha problémy – hleny, nemoci dýchacích cest), ve středním věku převládá dóše Pitta (máme více ohně a jsme na vrcholu sil), tak stejně v starobě převládá dóše Vata (starší lidé jsou častěji netrpěliví, vyhýbají se hluku, trpí bolestmi...).

Jelikož dóše Vata je zvýšena právě ve starším věku, u seniorů bývá problém s nechutenstvím. Nechutenství u seniorů může být ovšem důsledkem léků, následkem jiných chorob, ale zároveň je i součástí přirozeného životního cyklu. Na podvýživu pak trpí zejména senioři, u kterých převládá Vata dóše.

 

Komplikace při nechutenství

Nechutenství s sebou nese i další nepříjemnosti:

  • Podvýživa, tzn. nedostatek výživných látek pro chod organismu.
  • Častá a těžko vysvětlitelná únava.
  • Snížená výdrž těla i mysli.
  • Neklid, netrpělivost.
  • Letargie, nezájem.
  • Ztráta vlasů, zhoršení kvality nehtů a zubů.
  • Osteoporóza.
  • Anémie.
  • Oslabený imunitní systém.

 

Byliny vhodné při nechutenství u seniorů

Ajurvédská medicína využívá hned několik bylin k podpoře chuti k jídlu při nechutenství. Zároveň jsou to byliny, které celkově posilují organismus, dodávají tělu potřebné živiny a zlepšují vstřebávání živin ze stravy.

Ashwagandha – posiluje tělo, dodává energii, podporuje růst a funkci svalstva. Snižuje Vata dóši. Shatavari a Vidanga – podporují zdravé přibývání na váze.

Amalaki – má omlazující účinek, je přírodním antioxidantem , podporuje trávení.

Haritaki – patří mezi nejlepší ájurvédské prostředky na podporu trávení.

Anýz (Saunf) – podporuje chuť k jídlu a podporuje trávení.

Shilajit – bohatý zdroj minerálů a dalších živin .

Bilwa – podporuje správnou funkci střev, zlepšuje vstřebávání živin střevy.

 

Poznámka: Je ovšem třeba vzít v úvahu, že pokud nechutenství souvisí s jinou nemocí, je třeba léčit především danou nemoc.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz