Amalaki Extrakt - použití
Matka příroda darovala lidstvu úžasné léčivé rostliny, aby mohly žít zdravý život bez nemocí. V indickém zdravotním systému jsou popsány mnohé léčivé rostliny. Amalaki nebo Indický angrešt  ;je jednou z nejširší využívaných rostlin. Je velmi často používána jako tonikum pro obnovu tělesné energie a síly.
ÚČINKY ROSTLINY AMALAKI:
- Protirakovinné účinky
- Zvyšuje imunitu
- Zlepšuje zrak
- Předchází padání vlasů
- Zlepšuje zdraví pokožky na hlavě
- Má vlastnosti zpomalující stárnutí
AMALAKI - PŘEHLED
- Amalaki je sice jen malou bobulovinou, ale je nejbohatším zdrojem vitamínu C, který se vyrovná 30 pomerančům!
- Malý plod amalaki je naplněn nesčetnými účinky, které si vůbec můžete představit.
- Slovo „amla“ znamená „kyselý“, což je u né dominantou chutí .
- Amalaki je malý až středně velký listnatý strom nacházející se po celé Indii. Naroste do 8 až 18 metrové výšky, má tenkou, slabě šedou kůru, listy jsou jednoduché, světle zelené, polopřísedí a vypadají jako složené listy. Květy jsou zeleně žluté, plody jsou masité a slabě žluté.
STAROVĚKÝ NÁZEV AMALAKI
- Botanický název: Phyllanthus emblica
-
Anglický název: Indian gooseberry
-
Český název: Emblika lékařská (indický angrešt)
-
Čeleď: Mléčníkovité (Euphorbiaceae)
SYNONYMÁ AMALAKI V SANSKRTU
-
Amalki—mající kyselou chuť
-
Dhatri—stará se o pacienta s láskou matky
Podle Charaka (přispěl k rozvoji ayurvédy) je jednou z přísad, které mohou být užívány na denní bázi. Klasifikoval amlu do skupiny těch rostlin, které jsou užitečné při horečkách, při zahájení očisty, na onemocnění pokožky, při kašli a rýmě a do skupiny rostlin, které zpomalují stárnutí.
VLASTNOSTI AMALAKI PODLE AJURVÉDY
Podle Charaka Sutrasthana
-
Amalaki obsahuje všechny chutě kromě slané.
-
V chuti je suchá, sladká a stahující.
-
Je chladícím médiem a je hustá.
-
Po strávení přichází sladká chuť.
-
Má chladnou potenci.
Některá zajímavá fakta o amalaki
-
Ve védském období se přidávala do lázeňské vody.
-
Má kyselou příchuť a ta obvykle zvyšuje pittu. Amla však v tele pittu snižuje!
-
Charak vzpomíná amlu jako nejlepší mezi rostlinami zpomalující stárnutí.
CHEMICKÉ SLOŽKY PLODŮ AMALAKI
-
Plod obsahuje 70,5% vlhkosti. Celkový podíl rozpustných látek ve šťávě je 23,8%. Dužina obsahuje 5,09% celkových cukrů a 5,09% redukujících cukrů. Obsah kyseliny askorbové je 1094,53mg/100 ml šťávy. Obsah taninů v dužnině je 2,73% a pektinu 0,59%. Je to značně výživná, blahodárná rostlina a téměř všechny její části mají zdravotní účinky. Především plod, který je v ayurvédě používán jako silná rasayana a v lékařství je důležitou složkou používanou k léčbě žloutenky, zánětů, gastritidy a několika dalších onemocnění.
-
Farmakologický průzkum o amle odhaluje, že má antitusické (potlačující kašel), adaptogenní, kardioprotektivní, imunomodulační, chemoprotektivní vlastnosti schopnost vychytávat volné radikály. Tyto vlastnosti jsou efektivní při léčbě některých onemocnění jako rakovina, diabetes, ateroskleróza, peptické vředy, anémie, onemocnění srdce a játra.
TOP 10 ZDRAVOTNÍCH ÚČINKŮ AMALAKI
-
Amalaki působí blahodárně na oči a zlepšuje vidění. Čerstvá šťáva z amalaki nebo kapsle s amlou jsou dobrým výživovým doplňkem pro zlepšení krátkozrakosti, kataraktu a glaukomu. Redukuje nitroočnicový tlak a koriguje vidění.
-
Vyrovnává vatu svou kyselou chutí, pittu svou sladkostí a chladivým účinkem a kapu svými suchými a stahujícími vlastnostmi.
-
Amla je vcelku prospěšná při diabetu a poruchách močového traktu. Amalaki spolu s hořkou dýní při pravidelném užívání pomáhá redukovat krevní cukr.
-
Je užitečná při poruchách krvácení.
-
Ulevuje při pocitech pálení.
-
Je docela užitečná při onemocněních hrdla, zlepšuje hlas. Přidejte čajovou lžičku prášku z amly do medu a popíjejte tuto směs dvakrát denně k léčbě chronického suchého kašle. Je neocenitelná při léčbě tuberkulózy, astmatu a bronchitidy.
-
Amalaki je celkově blahodárná na srdce.
-
Semínka z amly jsou sladká a stahující, chovají se jako přírodní afrodiziaka a jsou užitečná při poruchách děložního krvácení, jako je menoragie.
-
Kurkuma (Daruharidra) se šťávou z amalaki smíšená s medem je užitečná při léčbě dysurie (ztížené nebo bolestivé močení) na základě dó. (Charak Chikitsa Sthana 26/53).
-
Podávání čištěné síry spolu se šťávou z amly a s medem je léčivem par excellence k léčbě všech 18 typů onemocnění pokožky.
JINÉ POUŽITÍ AMALAKI:
-
Amalaki chrání před poškozením volnými radikály a poskytuje antioxidační ochranu.
-
Plod amalaki vařený v kokosové vodě a takto získaná základní směs by se měla aplikovat na pokožku hlavy ke zmírnění nerovnováhy pitty. Olej z amly je vynikající cestou, jak zredukovat horko spojené s letním obdobím. Je dobrým léčivem jak zmírnit stavy pitty.
-
Leukorea nebo bílý vaginální výtok lze zmírnit s práškovanými nebo sušenými semínky amly. Měla by se užívat směs amalaki s medem a fenyklem.
-
Je nejbohatším zdrojem vitamínu C, takže je efektivní léčivou látkou pro překonávání problému bílých skvrn na nehtech.
Konzumace amalaki na základě tělesného typu:
-
Extrakt z amalaki na rovnováhu vaty – Je-li vata v nerovnováze (problémy s plyny , onemocnění kloubů), pak se může konzumovat extrakt z amalaki se sezamovým olejem. Udělejte si pastu z extraktu z amalaki (vysypte vnitřek tobolky) a sezamového oleje a spolkněte ji s teplou vodou.
-
Extrakt z amalaki na rovnováhu pitty – Pokud se vyskytují problémy s trávením nebo onemocnění pokožky jako akné, pak by se měl extrakt z amalaki užívat s propuštěným kravským máslem, který se zapije sklenicí teplé vody. Jiným způsobem než brát extrakt z amalaki na dóši pitta je brát ho s palmovým cukrem.
-
Extrakt z amalaki na rovnováhu kaphy – Na onemocnění jako respirační problémy, obezita, by se mělo amlaki užívat s medem.
JE AMALAKI NEKOMPATIBILNÍ S MLÉKEM?
-
Všechny kyselé potraviny včetně amalaki jsou nekompatibilní s mlékem, protože ho srážejí.